W malowniczej dolinie potoku Olchy stoi piękna świątynia. Drewniana, zbudowana w pierwszej połowie XVIII wieku, swoje oblicze udostępnia licznym pamiątkom z podróży, stąd nie dziwota, że stała się symbolem Bieszczad.
Trzy kopuły – delikatne, obłe – wieńczą dach. Swój styl zaczerpnęły z bizantyjskiej klasyczności. Niewielkie okienka, spoglądają spod okapów dachu, wpuszczając odrobinę dziennego światła do środka. Dawna cerkiew jest reprezentantką stylu bojkowskiego złożonego.
Do roku 1951 wieś Równia znajdowała się po stronie radzieckiej, a cerkiew była użytkowana jako magazyn rolniczy. Gdy wróciła do Polski, trefiła w ręce konserwatora, niestety, wyposażenie zostało przeniesione do Muzeum w Łańcucie: ikonostas z XVII wieku, feretron, siedem XIX wiecznych chorągwi procesyjnych, cztery XVIII wieczne ikony – Pokrow, ofiarowanie Bogurodzicy, pieta, św. Joachim i św. Anna.
Spacerując wokół świątyni zwróć uwagę na dzwonnicę i stary cmentarz z historycznymi nagrobkami.
Msza święta odbywa się w niedzielę o 10:15. Dobrego dnia!
Dziękujemy, że chcesz podzielić się z nami swoim odkryciem, miejscem, wydarzeniem. Abyśmy mogli je właściwie zakwalifikować, pozostaw kluczowe informacje. Odkrywajmy Polskę razem.
Twoja propozycja właśnie trafiła na biurko naszej redakcji. Z wielką przyjemnością się z nią zapoznamy.
Odnotowaliśmy błąd zapisu. Spróbuj ponownie. Dziękujemy.